România extinde rețeaua pentru boli rare: 7 noi centre de expertiză, totalul ajunge la 58 la nivel național

Alexandru Rogobete / Foto Facebook
Scris de Realitatea Medicala Publicat: 26 feb. 2026, 11:25
România își consolidează infrastructura medicală dedicată pacienților cu boli rare, după ce alte șapte centre de expertiză au primit aprobarea pentru certificare, a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Astfel, numărul total al centrelor recunoscute oficial la nivel național ajunge la 58.
Citește și
- 10:58Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 07:40Parazitul ascuns în carne care poate afecta grav vederea. Cercetătorii avertizează că infectează una din trei persoane
- 15:11Ministerul Sănătății, plată record prin PNRR: 438 milioane de lei într-o singură săptămână
- 10:07Cod roșu de caniculă în România. Zonele unde temperaturile pot ajunge la 40 de grade - HARTA
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News

























