Sanatate publica· 2 min citire

Unul din patru români suferă de boli cronice

Unul din patru români suferă de boli cronice

Unul din patru români suferă de boli cronice

Realitatea Medicala
Scris de Realitatea Medicala Publicat: 22 mar. 2021, 09:29

Țara noastră alocă pentru Sănătate 5,3% din PIB, în timp ce media europeană este de 10%

Unul din patru români suferă de boli cronice, iar situația s-a înrăutățit în ultimii ani. Cel puțin asta arată Ancheta Europeană de Sănătate, care subliniază declinul stării de sănătate a românilor din perioada 2014-2019. Pandemia de COVID-19 a înrăutăţi însă situaţia. Bolnavii de cancer şi HIV au avut acces redus la serviciile medicale, iar statul a alocat jumătate din procentul pe care alte ţări europene îl investește în acest domeniu.

Aproape trei sferturi dintre români consideră că au o stare de sănătate bună sau foarte bună, în timp ce unul din patru români suferă de o boală cronică.

Dacă ne uităm la persoanele care declară că au o stare de sănătate bună sau foarte bună, vedem că numărul acestora a scăzut cu 2,3% în rândul bărbaţilor și cu 1,5% în rândul femeilor, în comparație cu anul 2014.

Totodată în mediul rural 24,7% persoane suferă de boli cronice, în vreme ce în mediul urban vorbim despre 25,8% persoane cu afecțiuni cronice.

Cele mai frecvente afecțiuni pe care le au românii sunt hipertensiunea, durerile lombare și diabetul zaharat.

În ceea ce-i privește pe copiii care au vârste mai mici de 15 ani, aceștia sunt afectați de boli cronice în proporție de 3,3%. Procentul este în scădere în comparație cu anul 2014, când vorbeam despre un procent de 4,6%.

Totodată, vedem că în România, pacienții au accestat servicii medicale pe durata a 12 luni în medie de 3 ori, la nivel național.

În anul 2020, an pandemic, lucrurile s-au schimbat dramatic. New York Times spunea că există o îngrijorare cu privire la sistemul medical din România, și asta pentru că mai mulți pacienți - printre care și cei bolnavi de cancer sau HIV - nu au avut acces la servicii medicale.

Țara noastră alocă pentru Sănătate 5,3% din PIB, în timp ce media europeană este de 10%.

Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News

Mai multe știri din Sanatate publica