TRATATUL PANDEMIC ADOPTAT ÎN COMISIE LA ADUNAREA MONDIALĂ A SĂNĂTĂȚII

TRATATUL PANDEMIC ADOPTAT ÎN COMISIE LA ADUNAREA MONDIALĂ A SĂNĂTĂȚII
Adunarea Mondială a Sănătății este organismul decizional suprem al OMS
Acordul cu privire la prevenirea și lupta împotriva pandemiilor a fost adoptat luni în comisie de Adunarea Mondială a Sănătății, înaintea votului adunării de marți, a anunțat președintele comisiei, transmite AFP.
'Proiectul de rezoluție A 78\10 addendum 1 este prin urmare adoptat cu 124 de voturi pentru, niciun vot împotrivă și 11 abțineri', a declarat președintele comisiei, ministrul sănătății din Namibia, Esperance Luvindao, cu privire la votul desfășurat prin ridicarea mâinii la solicitarea Slovaciei.
Adoptarea în comisie lasă să se întrevadă că votul de marți, în cadrul Adunării Mondiale a Sănătății, nu va fi decât o formalitate.
Printre țările care s-au abținut luni se numără Iran. Israel, Rusia, Italia, Slovacia și Polonia.
Adunarea Mondială a Sănătății este organismul decizional suprem al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS).
AGERPRES
Citește și:
- 10:22 - Săptămâna Mondială a Imunizării 2026: Vaccinurile funcționează pentru fiecare generație
- 10:02 - FDA aprobă prima terapie genică pentru surditatea ereditară
- 09:55 - Oboseala cronică – semnele unor probleme de sănătate
- 09:37 - Protecție solară: ce formulă protejează cu adevărat cel mai bine pielea?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News














