Românii care donează celule stem, scutiți de impozite timp de 10 ani

Românii care donează celule stem, scutiți de impozite timp de 10 ani
Românii care donează celule stem hematopoietice vor fi scutiți de la plata contribuției la sănătate timp de 10 ani
Românii care donează celule stem hematopoietice vor fi scutiți de la plata contribuției la sănătate timp de 10 ani.
Măsura a fost deja adoptată de Guvern și va intra în vigoare la finalul săptămânii viitoare. Contribuția de asigurări sociale de sănătate reprezintă 10% din salariul unui angajat.
La salariul minim, de exemplu, contribuția CASS este de 255 de lei, bani care ajung la stat. Donatorii de celule stem trebuie să aibă între 18 și 45 de ani și o stare de sănătate bună.
Ministerul Sănătății precizează că scutiți de taxe vor fi, însă, doar donatorii care nu realizează venituri sau realizează venituri sub salariu minim brut. Aceste persoane vor beneficia de calitatea de asigurat pentru o perioadă de 10 ani.
Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala
Citește și:
- 07:32 - Câți bani primești dacă donezi sânge în 2026. Statul te plătește și oferă o serie de beneficii
- 17:37 - Alexandra Păcuraru cheamă dobrogenii în fața Catedralei din Constanța. ”Ce se întâmplă azi cu Călin Georgescu este o execuție politică”
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News


_3160d431a9.webp)









