Veștile bune nu au durat mult. Crește din nou rata de infectare, la Timișoaa
18 nov. 2020, 11:02
Actualizat: 18 nov. 2020, 11:02

Veștile bune nu au durat mult. Crește din nou rata de infectare, la Timișoaa
Articol scris de Scris de Miclauș Dana
10 localităţi sunt în carantină totală de aproape două săptămâni.
Rata de infectare cu SARS-CoV-2 în Timişoara continuă trendul ascendent, ajungând, miercuri, la 8,30 la mia de locuitori, faţă de 8,23 cât a fost marţi, informează Prefectura Timiş.
Din cele 99 de unităţi administrativ-teritoriale, 64 au depăşit indicele de infectare cu noul coronavirus de 3 la mia de locuitori, iar 26 dintre ele au peste 1,5 la mia de locuitori. De asemenea, 10 localităţi sunt în carantină totală de aproape două săptămâni.
În judeţ, au fost raportate, marţi, 27 de focare active COVID-19, 332 de noi îmbolnăviri şi 13 decese asociate noului coronavirus. De la începutul pandemiei, în Timiş s-au înregistrat 15.482 de infectări cu SARS-CoV-2.
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 11:28 - Avertisment al ministrului Sănătății în contextul creșterii prețurilor la carburanți: „Nu pot lăsa ambulanțele în garaj una‑două zile”
- 14:11 - Ministrul Alexandru Rogobete înființează un grup interinstituțional pentru monitorizarea stocurilor de medicamente în România
- 09:50 - Semnele anxietății pe care mulți oameni le ignoră
- 15:37 - Bugetul pentru medicamente compensate crește cu 400 de milioane de lei, anunță ministrul Sănătății
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News










