Morga din Sibiu nu mai face față numărului mare de decese COVID-19

Morga din Sibiu nu mai face față numărului mare de decese COVID-19
Anatomia Patologică are o capacitate de 10 – maxim 12 locuri
Numărul mare de decese al bolnavilor cu COVID-19 din ultima perioadă, din Sibiu, a dus la colmatarea Anatomiei Patologice, iar medicii au cerut un container, pentru că în interior nu mai sunt locuri, scrie Mediafax.
Un container care va îndeplini condițiile de securitate epidemiologică a fost pus la dispoziția Serviciului de Anatomie Patologică de către o firmă din oraș.
În acest container se va gestiona situația cazurilor pacienților decedați, infectați cu SARS-CoV-2.
Situația la Sibiu a devenit critică, după ce, în ultima săptămână, au fost zile în care s-au înregistrat între 10 și 15 persoane decedate din cauza coronavirusului.
Clădirea unde funcționează Serviciul de Anatomie Patologică din Sibiu este aceeași cu cea unde funcționează Serviciul de Medicină Legală, o clădire de mici dimensiuni. Surse medicale au declarat că Anatomia Patologică are o capacitate de 10 – maxim 12 locuri.
Sursa: Realitatea de Sibiu
Citește și:
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 12:31 - Ministerul Sănătății pregăteşte liberalizarea sistemului de asigurări de sănătate
- 07:22 - Ce analize și consultații gratuite pot fi făcute fără asigurare de sănătate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News












