Ministrul Sănătății anunță al patrulea val de coronavirus, în România: "Ce ne dorim este ca intensitatea acestui val să nu fie foarte mare"

Ministrul Sănătății anunță al patrulea val de coronavirus, în România: "Ce ne dorim este ca intensitatea acestui val să nu fie foarte mare"
Scris de Realitatea Medicala Publicat: 13 iun. 2021, 09:59
„Cred că dacă este să ne uităm şi cum a evoluat pandemia anul trecut, cu o creştere a cazurilor în toamnă şi, mă rog, o evoluţie ciclică în acest an şi jumătate care s-a scurs de la debutul pandemiei, ne aşteptăm ca acest ciclu să revină. Ce ne dorim este ca intensitatea acestui al patrulea val să nu fie una foarte mare. Şi atunci, aici e importantă în primul rând vaccinarea şi ne dorim ca răspunsul sistemului sanitar să fie unul rapid şi eficient şi aici e important pregătirea spitalelor”, a afirmat Ioana Mihăilă la o televiziune de știri.
Citește și
- 13:46Ce să mănânci pentru o inimă mai sănătoasă. Alimente bogate în compuși esențiali
- 13:38Cod roșu de caniculă în Marea Britanie: temperaturi de 39°C. Populația, sfătuită să evite deplasările neesențiale
- 12:02Epidemie de Ebola în Congo: 1.003 cazuri confirmate, 254 de decese și mii de persoane căutate de autorități
- 10:47Realitatea Medicală cu Nicole Păcuraru: Explicația medicală a somnolenței de după masă
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News


























