Alexandru Rogobete: Economiile din sănătate nu trebuie făcute prin limitarea accesului la diagnostic

Alexandru Rogobete / Foto Facebook
Scris de Realitatea Medicala Publicat: 23 apr. 2026, 09:36
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că reducerea costurilor în sistemul medical nu poate fi realizată prin restricționarea accesului pacienților cronici la investigații esențiale. Oficialul a criticat măsura de decontare a unei singure investigații de tip MONITOR pe an, pe care a descris-o drept una strict contabilă, fără adaptare la realitățile medicale.
Citește și
- 23:35Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Numărătoarea oficială: 189 de voturi pentru, 23 împotrivă
- 20:44Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu Robert Barnes, avocatul din echipa lui Donald Trump. Americanii fac scut în jurul televiziunii poporului din România
- 13:46Ce să mănânci pentru o inimă mai sănătoasă. Alimente bogate în compuși esențiali
- 13:38Cod roșu de caniculă în Marea Britanie: temperaturi de 39°C. Populația, sfătuită să evite deplasările neesențiale
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Medicala și pe Google News


























